Aksaray Üniversitesi
ASÜ Engelli Öğrenci Birimi
Üniversitemize YENİ Kayıt Yaptıran Engelli Öğrencilerimizin Dikkatine

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ HAKKINDA

Engelli Öğrenci Birimi Nedir?

Aksaray Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, Aksaray Üniversitesi Senatosunun kararı ile 2009 yılında kurularak Aksaray Üniversitesinde öğrenim gören özel gereksinimi olan ve geçici engeli bulunan öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri almak ve bu yönde çalışmalar yapmak üzere kurulmuştur. Özel gereksinimi olan öğrencilerimizin çeşitli alanlardaki ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları güçlükleri belirlemeye, belirlenen ihtiyaçların karşılanmasına ve güçlüklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Özel gereksinimi olan öğrencilerimizin akademik süreçleri en ideal şekilde yürütebilmeleri için destek vermektedir. Destekleyici ve iyi kaynaklarla donatılmış bir öğrenme ortamı sağlayarak akademik başarı ve eğitimler önündeki kısıtlamaları kaldırmak, öz-farkındalıklarını ve birey olarak bağımsızlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Aksaray Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi doğrudan Rektörlük makamına bağlı olarak faaliyetlerini yürütmektedir. Bu bağlamda birim, Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan özel eğitim alanında görev yapan, alanında (Örn; görme, işitme, zihinsel yetersizlik) uzman akademisyenlerle birlikte hizmet vermektedir.

Kimler birim hizmetlerinden yararlanabilir?

Herhangi bir yetersizlik grubunda tanısı olan öğrenciler ve yaralanma, kaza gibi farklı durumlar sonucunda geçici engeli bulunan öğrenciler Engelli Öğrenci Birimi’nin sunduğu hizmetlerden yararlanabilirler.

Not: Geçmişte tanılanmamış olan ancak farklı durumlarda güçlükler yaşayan öğrenciler de bizlerle iletişime geçerek süreçlerinin değerlendirilmesi yapılarak bizlerden destek alabilirler.

Nasıl Destek Alabilirim?

Engelli Öğrenci Birimi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi zemin katında hizmet vermektedir. Hafta içi her gün mesai saatlerinde aşağıdaki iletişim kanallarından bizlerle iletişime geçebilir ve destek alabilirsiniz.

Telefon: 0382 288 2546

E-mail: aksarayozelegitim@hotmail.com